Fotografie

Informacje o zabiegu

Opis

Nadpotliwość, (nadmierna potliwość) – (łac. i ang Hyperhidrosis) stan kliniczny, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu (niepotrzebną do “schładzania” organizmu). Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opieramy na subiektywnym odczuciu pacjenta.

 

Problem nadpotliwości

Nadpotliwość to przykra dolegliwość, która polega na nadmiernej produkcji potu. Pot wydzielany jest zbyt obficie, co nie jest przyjemne i sprawia sporo przykrości. Dotknięci problemem nadpotliwości, praktycznie bez przerwy mają wilgotne ręce, stopy i mokro pod pachami. Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie, bywa krępująca. Osoby z nadmierną potliwością są czasem zmuszone przebierać się kilka razy dziennie.

Problemy związane z nadpotliwości nie kończą się na estetyce i trudnościach w organizacji codziennego życia. Nadpotliwość niesie też czasem poważne skutki społeczne. Dotknięci nią ludzie, zwłaszcza w młodym wieku, izolują się od otoczenia, zamykają się w sobie, unikają kontaktów towarzyskich. Ten problem może przeszkadzać w nawiązywaniu znajomości, przyjaźni oraz w karierze zawodowej. Bywa i tak, że w konsekwencji prowadzi do depresji.
Leczenie

Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu.